Ce spun Studenții
„Vă dau acest feedback pentru că vreau să dăruiesc, din inimă, tuturor viitorilor colegi, măcar o parte din ceea ce eu am primit în ARPI și în special ceea ce pe mine m-a impactat și mi-a schimbat traiectoria vieții personale și profesionale și anume, experiențele trăite în taberele ARPI.
În tabără este cel mai profund proces de învățare și schimbare prin care eu am trecut până acum. Totul este foarte intens din prima zi, primul minut și până la ultimul.
Formatorii sunt implicați 100%, zi și noapte, fiind necesar, uneori să ne trezim chiar și la 6 dimineața sau să încheiem ziua la 1-2 noaptea pentru a parcurge toate etapele din acea zi. Sunt profund recunoscătoare pentru volumul mare de informații, de tehnici și metode de lucru învățate într-un timp atât de scur, dar și pentru tot ce s-a produs în interiorul meu în tabără, proces ce a continuat mult timp după!!! 🙏🥰❤️Au apărut multe conștientizări care mi-au adus atenția în prezent și m-au ajutat să înteleg cum funcționez și cum pot schimba ceea ce nu-mi este benefic.”
„Mi-am deschis cabinet în anul 2021 și profesez ca psihoterapeut integrativ.
Am urmat formarea de bază în perioada 2018-2020, timp în care am participat la 4 tabere.
Pentru mine, experiența taberelor a fost foarte importantă, o călătorie către mine, prin „populația de subpersonalității”, prin umbre și lumini; m-a ajutat să descopăr și să intru în contact cu părți din mine pe care nu voiam să le văd, pe care le negam și le respingeam. Nu credeam că pot să stau atâtea zile și nopți în contact cu mine. A fost și un disconfort mare, dar și o evoluție pe măsură.
Am rezonat foarte mult cu abordarea neuroștiințifică a scenariului de viață (din tabara alchimizarea scenariului de viață) și am înteles că nu am o viață predestinată ci că am mereu oportunitatea de a alege cine vreau să fiu, că nu sunt o victimă și că eu sunt cea care îmi creez viața și realitatea pe care mi-o doresc, însă asta presupune să fiu conștientă cât mai mult timp, pe parcursul unei zile. Sigur că nu pot uita când ne trezeam la 4 dimineața să medităm, iar ziua era plină de cadre de lucru răscolitoare, dar și aducătoare de bucurie, iar seara era lung, dar tot nu aș fi mers la culcare.”
„Dacă mi-am propus să scriu despre taberele Doamnei Dr. Gina Chiriac este pentru că este ocazia sa retrăiesc cu bucurie cum în viața mea au venit iubirea, dezvoltarea mea personală și însăși viața pentru că am înviat dintr-un somn adânc al constiinței.
Am participat la prima tabără în 01.12.2017. Îmi amintesc în acea tabără cum fiecare clipă era special creată pentru mine. Asta nu este doar despre prima tabără pentru că la fel am simțit în toate taberele următoare, este despre capacitatea Ginei (o sa îmi permit sa îi spun așa pentru că este apropiata sufletului meu și acest mesaj este din suflet) de a simți și transmite unui grup și în același timp fiecăruia în parte. Nu mai știu la câte tabere am participat de atunci, între 2 și 5 tabere anual, dar odată când am fost întrebat la câte tabere am participat am răspuns „peste 30” și ulterior mi-am dat seama că nu erau atât de multe pentru că nu „încăpeau” în timpul liniar, dar în mine ce au adus aceste tabere erau cu mult peste 30.”